Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Engellilere Sağlık Hizmetlerinde Verilen Öncelikler

Kamu hastanelerinde hizmet ulaşımının engelliler için kolaylık teşkil etmesine ve onların üst düzeyde faydalanmasına olanak sağlayan bir anlayışla çıkarılan ''Sağlık Hizmetlerinde Öncelik Sırası'' konulu 20.10.2010 tarihli ve 42054 sayılı genelge ile engelli vatandaşların hastane hizmetlerinde öncelik hakkı tanınmıştır. Bu öncelikler;
 Sağlık hizmetlerinde çocuklar, yaşlılar, özürlüler, dul ve yetimler, acil hastalara öncelik verilmesini,
 Hasta mağduriyetlerinin önlenmesini kapsamaktadır.

Devamını oku...

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu

Ülke genelinde eşit, kaliteli, sağlık hizmeti sunmak amacıyla 15 05 1987 tarihinde kabul edilmiştir. SB ve sağlık hizmetleri ilgili diğer bakanlıkları ve işbirliklerini kapsamaktadır. Koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere, hastalıkların tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini içermektedir. Sağlık hizmetlerini sunan kamu ve özel sağlık kurumlar ve hizmetlerini bağlayıcı özelliğe sahiptir. Tüm sağlık kuruluşları, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu çerçevesinde hizmet vermektedirler.

Devamını oku...

Özel Eğitimin Yasal Dayanağı

Türkiye genelinde özel eğitim ve rehberlik alanında ihtiyaçların artması sonucu, hizmeti daha etkin ve yaygın olarak yürütebilmek amacıyla 30.04.1992 gün ve 3797 sayılı Kanunla Özel Eğitim, Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

30.05.1997 Gün ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Özel Eğitim okullarının ve kurslarının yasal dayanağını oluşturmaktadır.

 

Devamını oku...

Sağlık Bakanlığının Engelliler İle İlgili Yasal Düzenlemeleri

Sağlık Bakanlığı Engellilerin sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşabilmeleri için Sağlık Bakanlığı. kendi çeşitli ve gerekli düzenlemeler yapmaktadır. Çıkarılan Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu içerik bakımından engellilerin de herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır.
Sağlık Bakanlığı, özellikle engelliliğe neden olabilecek sistemik hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik doğum öncesi, doğum sonrası hatta doğum anında yapılması gereken müdahaleleri düzenlediği kanunlar yanı sıra çeşitli genelgeler, yönergeler ve yönetmeliklerle belirlemiştir.

Devamını oku...

Sağlık Bakanlığı Mevzuatı

Sağlık Bakanlığı Mevzuatının1 nihai ve stratejik gibi birçok hedefleri vardır. Sağlık Bakanlığı Mevzuatı, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ışığında geliştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı Mevzuatı toplumun sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek, sağlığa yönelik risklerden korumak, insan odaklı yaklaşımı ile ihtiyaçlara ve beklentilere eşit hizmet vermek özel ihtiyacı olan kişilere öncelik vermek amacıyla düzenlenmiştir.

Devamını oku...

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/